Mastif hiszpański – wszystko o rasie psów

Mastif hiszpański hodowla

Mastif hiszpański jest wielkim, masywnym i proporcjonalnym psem. Dobrze wyważony, bardzo mocny i muskularny.

Pierwszy z dokładniejszych opisów tej rasy („Agricultura General”, Madryt, 1740 rok) podawał, że: „…głowa musi być duża, tak aby stanowiła jedną trzecią wielkości ciała, lub przynajmniej stwarzała takie wrażenie. Pysk powinien przypominać ludzką twarz, kufa ma być duża i bardzo szeroka. Fafle powinny być duże, tak aby zwisały ponad pysk. Oczy błyszczące i żywe, jakby rzucały iskry, ciemne, a nie jasne w kolorze. Szczekanie głośne i przerażające…”.

Pies bardzo inteligentny, niepozbawiony urody, obie te cechy manifestuje w ogólnym wyrazie. Jego zachowanie znamionuje pewność siebie, jednak znając swoją ogromną siłę nie nadużywa jej.

Wyjątkowo nieufny w stosunku do obcych, natomiast bezgranicznie oddany swojemu panu, łagodny i szlachetny wobec innych członków rodziny – taki właśnie jest hiszpański mastif charakteru.

Mastif hiszpański charakter

Ogromne mastify hiszpańskie – charakterystyka

Są to wielkie psy. Nie ma określonej górnej granicy wzrostu, jeżeli jest harmonijne zbudowany, jego wysokość w kłębie dochodzi do 100 cm (takie są psy w naszej hodowli) przy wadze nawet do 120 kg.

Jego przeznaczeniem jest stróżowanie i obrona. Nie wymaga wielkiej ilości ruchu. Najchętniej leży w centralnym punkcie chronionego przez siebie terenu, leniwie obserwując, czy nic nie zagraża spokojowi i bezpieczeństwu jego pana.

Niech nikogo jednak nie zwiedzie to pozorne lenistwo. W sytuacjach koniecznych jest to nieprawdopodobnie zwinny, szybki i zdecydowany kolos, pewny sobie oraz siły jaką dysponuje.

Każde umaszczenie mastifów hiszpańskich jest dopuszczalne, ale wyżej cenione jednolite jak żółte, płowe, czerwone, czarne, wilczaste, i czerwień jelenia, a także kombinacje tych kolorów, pręgowane i łaciate.

Charakter mastifa hiszpańskiego – co musisz wiedzieć?

Mastify hiszpańskie to psy, które zostały stworzone do stróżowania. Ich temperament jest niewielki, ale cechują się pewnością siebie niezbędną do takiej pracy. Z tego też względu, połączenie tych dwóch czynników sprawia, że ich charakter jest naprawdę ceniony. Mastif hiszpański ma bardzo mocną budowę i mocny charakter, dlatego potrzebuje konsekwentnego właściciela, który go będzie układał.

W stosunku do obcych raczej nieufny, jednak w trakcie procesu socjalizacji mastif uczy się, że to jego pan decyduje o tym, kto stanowi zagrożenie. Zazwyczaj sądzi się o nich, że są leniwe, ponieważ pilnując terenu najczęściej leżą – co jest związane z ich spokojnym charakterem, jednak to tylko pozory, ponieważ w niebezpieczeństwie mogą zaskoczyć gwałtownością i szybkością ataku. Zazwyczaj mastif hiszpański hodowli jest lojalny wobec tylko jednego pana, a rodzinę traktuje jako stado, które jest powierzone jego opiece. Warto jest tutaj zaznaczyć, że ten pies ma naturalne predyspozycje do stróżowania, dlatego nie należy w nim wyzwalać ani uczyć dodatkowej agresji.

A jeśli interesuje Cię hodowla psów, sprawdź wpisy na naszym blogu, z których dowiesz się, co powinna zawierać umowa krycia psa i dlaczego warto ją zawrzeć, a także jak takie krycie suki jest rozliczane.