Umowa krycia suk – dlaczego warto ją zawrzeć?

Umowa krycia suki zkwp

Właśnie kupiłeś szczeniaka, ale naszły cię wątpliwości, czy twój szczeniak ma rodziców takich, jak zadeklarował hodowca? Możesz zażądać od sprzedawcy dostępu do zwierząt w celu pobrania śliny, którą później będzie się używało do badań genetycznych. Jeśli sprzedawca odmówi, czeka cię wizyta w komisji hodowlanej ZkwP, która wysyła oficjalne żądanie do danego człowieka. A jeśli ten odmówi, wtedy jest wykluczany z tego Związku.

KRYCIE PSÓW
W trakcie krycia psów, dwie zainteresowane strony wypełniają kartę krycia, która jest oficjalnym dokumentem posiadającym moc prawną. Taka karta jest podwójna i uzupełniana wspólnie – a na niej numer tatuażu psa, który należy sprawdzić przed kryciem. Warto jest również obserwować proces zapładniania, żeby mieć pewność, że nasza suka została pokryta.

Co powinna zawierać umowa krycia suki?

Jeśli dotarcie do samca nie jest możliwe ze względu na odległość lub też krycie suki zakończyło się niepowodzeniem, to zdecydowanie warto jest sprawdzić, jak działa inseminacja. Powodów niepomyślnego krycia jest wiele, ale nie jest to temat tego tekstu – natomiast warto jest zdawać sobie sprawę, że bardzo często inseminacja rozwiązuje bardzo wiele problemów tego typu. Warto zdecydować się też na umowę krycia psa, by uniknąć jakichś niedopowiedzeń prawnych.

Umowa krycia psa

Trzeba wiedzieć, że jest on niesamowicie skuteczny, a do tego nieinwazyjny – więc suce nic nie będzie grozić. Trzeba tutaj zaznaczyć fakt, że inseminacja jest również wartościowa z tego względu, że w przypadku importu dostarczane są odpowiednie dokumenty, które potwierdzają zgodność genetyczną spermy i reproduktora. Część hodowców może się zastanawiać nad tym, czy takie działania są w ich interesie, skoro nie wiedzą, od jakiego samca została pobrana sperma. Na pewno sprawę łagodzi fakt, że za niezgodność genetyczną psa i spermy są naprawdę ogromne odszkodowania, co przeszkadza i odstrasza od oszustw. Z tego względu inseminacja jest często nie tylko efektywnym, ale też bezpiecznym pod względem wyboru reproduktora sposobem zapładniania.

Umowa krycia psa – dlaczego warto o niej pomyśleć?

Regułą jest, że rodzice psa są wpisani w jego metryce, ale jeśli mamy wątpliwości, wciąż możemy powołać się na swoje prawo sprawdzenia rodzica, które zostało wcześniej opisane.

Trzeba tutaj zaznaczyć, że oprócz oczywistych fałszerstw, zdarzają się przypadki nieumyślnego spowodowania ciąży suki. Tacy formalni rodzice nie są rodzicami rzeczywistymi na przykład w wypadku, kiedy hodowcy puścili zwierzęta obu płci na jeden wybieg, a suka została zapłodniona przez jakiegoś samca, później natomiast nastąpiło planowane krycie.

Warto jest wiedzieć o tym, że u naszych zachodnich sąsiadów takie badania są przeprowadzane o wiele częściej, a umowa krycia suki to właściwie norma. W końcu jeśli kupujesz szczenię, musisz mieć pewność, że będzie miało ono dobre geny, szczególnie, jeśli planujesz wybranie championa. Coraz większa ilość hodowców zdaje sobie sprawę z tego, że to nie problem wykonania badania, w końcu pobranie śliny i wizyta w gabinecie weterynaryjnym nie jest stanowi większego problemu, my natomiast za niewielką kwotę zyskujemy pewność, że po pierwsze nasz kontrahent jest w pełni uczciwy, a po drugie możemy bez przeszkód tresować takiego psa i inwestować w niego wiele pieniędzy, w końcu za bycie championem należy się naprawdę spora nagroda.