Jeśli posiadasz psa reproduktora, warto jest sprawdzić, to, jak możesz się rozliczyć z hodowcą za krycie. Sposobów jest kilka, jednak nie wszystkie będą odpowiednie dla każdego – w końcu niektóre z nich wymagają zaufania do hodowcy, a jeśli tego brakuje, to ciężko np. wykorzystać sposób pierwszy.
A tym sposobem, który wymaga zaufania, jest zażądanie równowartości zysku ze szczeniaka w trakcie sprzedaży. Tutaj przyjętych jest kilka umownych warunków, które oczywiście zmieniają się wraz z hodowcą. Można jednak powiedzieć, że generalnie cena za szczeniaka jest ofiarowana właścicielowi reproduktora wtedy, kiedy szczeniąt jest więcej, niż cztery. Jeśli jest ich dwa lub trzy, w takim wypadku właściciel otrzymuje ¼ ceny za każdego, a jeśli jeden, to wtedy wielu ludzi odstępuje od żądania zapłaty, chociaż oczywiście wszystko należy ustalić indywidualnie. Oszustwem wśród hodowców jest sprzedaż szczeniaków, przy jednoczesnym twierdzeniu, że zostały one rozdane, dlatego ten sposób jest odpowiedni tylko wtedy, kiedy znamy osobę, z którą wchodzimy w takie porozumienie.
Rozliczenie umowy za krycie
Inna metoda rozliczenia to umowa o tym, że ceną za krycie jest jeden szczeniak, a w przypadku niepełnego miotu, lub braku potomstwa, gwarantowane jest dodatkowe krycie. Jest to bardzo korzystne dla ludzi, którzy posiadają młode suki, które mogą się okazać bezpłodne.
Jeśli mamy do czynienia z bardzo piękną suką, to często zdarza się, że właściciel reproduktora bierze w rozliczeniu szczenię, które sobie wybierze. Jest to stosowane raczej w przypadku championów, których geny są niesamowicie cenne. Oczywiście jeśli chodzi o pierwszeństwo, jest to kwestia dogadania się i zapisów w umowie.
Tak naprawdę osoby, które podejmują się takiej współpracy mogą korzystać z bardzo wielu różnorodnych form oraz wariantów rozliczeń, dlatego warto jest się zastanowić nad tym, jaka będzie dla nas najbardziej korzystna, czy jakieś modyfikacje nie okażą się dawać nam pewnych zabezpieczeń, których nie ma w standardowych umowach.
Dodatkową poradę może stanowić to, że warto jest wszystko dokładnie zapisywać, ponieważ dokumenty będą podstawą do dochodzenia swoich praw przed sądem w przypadku, kiedy nasz kontrahent nie będzie spełniał warunków zawartych w takiej umowie.
Jeśli chodzi o samo krycie, trzeba się skontaktować z właścicielem reproduktora na początku cieczki, żeby się upewnić, że pies będzie do dyspozycji. Gdyby się okazało, że pies jednak nie może wziąć udziału w takim procesie, mamy trochę czasu na przygotowanie innego reproduktora. Z tego względu warto jest takie działania podejmować odpowiednio wcześniej, żeby efektywnie poradzić sobie z wyborem dobrych genów dla suki.
Trzeba pamiętać również o tym, żeby sprawdzić, czy miot otrzyma metryczki. Aby tak się stało, muszą być spełnione warunki: reproduktor powinien mieć w rodowodzie odpowiedni wpis, natomiast właściciel psa powinien mieć opłacone składki członkowskie. Jeśli te obydwa warunki nie będą spełnione, to niestety miot nie będzie mógł uzyskać rodowodów, przez co jego wartość zarówno wystawowa jak i rynkowa będzie bardzo niska.