Mastif Pirenejski opis rasy psa

mastify pirenejski

Mastif Pirenejski jest wielkim pasterskim psem górskim, niegdyś rozpowszechniony w całej Europie, a także poza nią, wszędzie tam, gdzie w górach wypasano bydło i owce. Używany do ochrony przed wilkami i niedźwiedziami, z którymi z łatwością dawał sobie radę.

Bardzo duży pies ponad przeciętnego formatu, proporcjonalnie zbudowany, o dużej głowie, mocnej, giętkiej szyi z obfitym fałdem na podgardlu i głębokim tułowiu, wspartym na bardzo silnych nogach.

Masitf Pirenejski zjada niewielkie ilości karmy w stosunku do swoich rozmiarów i porusza się z lekkością. Wybitnie silny i muskularny, przy swojej wielkości absolutnie nie sprawia wrażenia ociężałego i topornego.

mastif pirnejski hodowla

Jest bardzo dobrym stróżem odstraszającym swym wyglądem, swoim głębokim, przytłumionym szczekaniem pochodzącym z głębi klatki piersiowej i zdecydowaniem w działaniu.

Wyjątkowo przyjacielski w stosunku do ludzi, spokojny, szlachetny i bardzo inteligentny. Jest jednocześnie odważny i dumny wobec obcych, których nigdy nie unika. W stosunku do innych psów jest łagodny i świadomy swojej siły.

Są to wielkie psy, bez ustalonego przez wzorzec rasy FCI górnego limitu wielkości. Ogólnie przyjmuje się, że „im większy, tym lepszy”.

Poruszają się najchętniej kłusem – harmonijnym, silnym i eleganckim, sprawiając jednocześnie wrażenie lekkości i swobody.

Umaszczenie zawsze białe z dobrze zaznaczoną maską. Na białym tle nieregularnie rozrzucone łaty w kolorze złotym, brązowym, czarnym, srebrnym lub jasnobeżowym (niepożądane są łaty w kolorze czerwonym). Podniebienie zawsze czarne!

Jak poznać dobrą hodowlę Mastifów Pirenejskich?

Marzy ci się rasowy pies, ale zastanawiasz się, który hodowca ma odpowiednie warunki hodowania zwierząt? Jest to niezwykle istotne nie tylko z punktu widzenia ciebie, jako przyszłego właściciela, ale również ze względu na fakt, że wiele nielegalnych hodowli bardzo krzywdzi zwierzęta i doprowadza je na skraj wycieńczenia.

Czym więc musi charakteryzować się dobry hodowca? Przede wszystkim troszczy się o sukę, aby jej ciąże były planowane – odpowiedni okres regeneracji jest niezwykle istotny, właściwie niezbędny do tego, żeby suka zachowała pełnię zdrowia. Jeśli chodzi o szczeniaki, to powinny być one odkarmione oraz zaszczepione.

W przypadku zarówno mastifów pirenejskich, jak i innych ras, niezmierne istotne jest to, aby hodowca dokładnie wybierał reproduktora – w końcu będzie on dawcą połowy genów przyszłego miotu. Niektórzy najbardziej troskliwi hodowcy będą w stanie przemierzyć wiele kilometrów, żeby szczenięta były jak najzdrowsze i żeby pośród nich wyłonić jak najwięcej championów.

Jaka jest cena szczeniaka mastifa pirenejskiego?

Jeśli już wybraliśmy odpowiednią hodowlę mastifa pirenejskiego i sprawdziliśmy wszelkie czynniki dające nadzieję na dobry miot, trzeba sobie koniecznie zadać pytanie o koszt nabycia szczeniaka. Oczywiście nie istnieje odgórnie ustalona cena za pojedynczego psa.

Wszystko bardzo zależy również od tego, czy chcemy kupić psa championa, czy też takiego, ze zwykłej hodowli – w tej ostatniej będziemy musieli wydać około 4-5 tysięcy złotych – oczywiście ceny na rynku cały czas się zmieniają dlatego najlepiej jest sprawdzić kilka różnych hodowli.