Ośmiornice ciekawostki – co warto o nich wiedzieć?

ośmiornice ciekawostki

Podwodny świat skyrwa wiele tajemnic, które z dnia na dzień człowiek ma możliwość odkrywać i poznawać.  Na dnie ocecanów jest wiele gatunków ryb, a także innych zwierząt wodnych, które intrygują nie tylko swoim zachowaniem, ale i również wyglądem. Interesują Cię ośmiornice ciekawostki? Przygotowaliśmy kilka interesujących faktów, które na pewno Ci się spodobają. Zapraszamy do lektury! 

Ośmiornice ciekawostki – intrygujące fakty dla miłośników wielkich wód

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ośmiornice to niezwykle inteligentne zwierzęta. W sprytny sposób potrafią się one ochronić przed niebezpieczeństwem, tworząc tarczę z tego, co znajdują na dnie wód, w których żyją. Ponadto potrafią one nawet odkręcić słoik! Nic dziwnego, skoro posiadają około 500 milionów neuronów. Kto by się spodziewał, że te niewielkie stworzenia aż tyle potrafią? To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy – sprawdź kolejne ośmiornice ciekawostki!

 

ośmiornice ciekawostki

Czy ośmiornice potrafią zmieniać kolor?

Nie zdziwimy się, jeżeli to pytanie Cię zaintrygowało. Odpowiedź na nie jest twierdząca – ośmiornice potrafią zmieniać swój kolor i to nawet 177 razy w ciągu jednej godziny. Wszystko to za sprawą chromatofrów, które znajdują się w komórkach tego głowonoga. Dzięki temu może ona zmieniać kolory na czerwony, żóły, brązowy, a także czarny. W dalszym ciągu to nie wszystkie ośmiornice ciekawostki. Te głowonogi nie wydzielają czerwonej krwi, jednak ciemno-granatową, poprzez hemocyjanine, zamiast hemoglobiny. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *