Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe – wszystko co musisz wiedzieć

jakie rasy psów muszą nosić kaganiec

Czasem może zdarzyć się sytuacja, w której ukochany zwierzak ucieknie i narobi szkód w miejscu publicznym. Kto za to odpowiada i czy można się jakoś wybronić z tej sytuacji? Z tego wpisu dowiesz się najważniejszych informacji na temat odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kto odpowiada za zwierzaka, gdy ten narobi szkód?

Zannijmy od tego, co rozumie się jako szkodę, zrobioną przez psa, kota lub inne zwierze. Hasło to odnosi się do zniszczenia, które powstało na wskutek zachowań instynktownych zwierzaka. Może być ono popełnione nie tylko przez psy i koty, ale również i inne zwierzęta domowe i gospodarskie, jak gryzonie, węże, czy nawet krowy. Kto w takim wypadku odpowiada za popełnione przez nie szkody?

Co ciekawe, nie koniecznie właściciel zmuszony jest do naprawawienia szkód, które popełnił zwierzak. Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe, nakładana jest na osobę, która przez dłuższy czas sprawuje opiekę nad zwierzęciem, bądź opiekuje się nim sezonowo. 

odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe – czy da się jej uniknąć?

Uniknięcie winy za czyny popełnione przez zwierzaka może się udać, jeżeli udowodni się, że nie ponosi się odpowiedzialności za to, że zwierzę ich dokonało. Jeżeli przykładowo wykaże się, że zwierzę zostało skradzione i w tym czasie dokonało szkody, unika się odpowiedzialności.

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe nakładana jest na osobę, której zwierze uciekło – wtedy wina jest po stronie osoby, która sprawowała nad nim opiekę.