Fila Brasileiro – co musisz wiedzieć?

fila brasileiro hodowla

Pierwsze wzmianki o Fila Brasileiro pochodzą z połowy XVII wieku. Można przyjąć, że rasa ta powstała z krzyżowania buldoga, mastifa angielskiego, blodhoounda i hiszpańskiego alano. Po buldogu Fila odziedziczyła zad wyższy niż kłąb, po mastifie angielskim potężną i dostojną sylwetkę, po bloodhundzie dużo luźnej skóry, doskonały węch i instynkt tropiący, po alano instynkt pasterski, stróżujący i brak tolerancji dla obcych. Pierwsza Fila w Europie pojawiła się 1954 roku, w Polsce w roku 1992. Przez FCI uznawana jest od 1968 roku, kiedy to powstał pierwszy wzorzec Fila Brasileiro. Wzorzec ten zmieniany był kilkakrotnie. Ostatnie zmiany do wzorca wprowadzono w 2004 roku i obowiązuje on do dnia dzisiejszego.

Mastif

Opis rasy Fila Brasileiro

Fila Brasileiro wyhodowali na swoje potrzeby kolonizatorzy Brazylii – Hiszpanie i Portugalczycy. Potrzebowali psa silnego i ruchliwego, o silnym instynkcie terytorialnym, a jednocześnie bardzo przywiązanego, bez skłonności do ucieczek. Używano go do tropienia i łapania uciekających niewolników, pędzenia stad bydła, walki z pumami i jaguarami. I trzeba przyznać, że te zadania wypełniał doskonale. Do dziś jest wykorzystywany w Brazylii jako pies policyjny.

Dwie sławne cechy

Fila Brasileiro posiada dwie cechy charakteru wyróżniające ją spośród innych ras. To ojeriza i wierność. Słowo ojeriza tłumaczone jest jako „ostra awersja” i charakteryzuje jego stosunek do obcych. Wierność jest przysłowiowa (brazylijskie powiedzenie „wierny jak fila”) i określa stosunek do właściciela. Połączenie tych dwóch cech zawarte jest w zdaniu: „fila toleruje wszystko u właściciela i nic u obcych”. Taka jest Fila!

Jest to pies, którego wygląd naprawdę robi wrażenie. Typowy molos: mocny kościec, szeroka klatka piersiowa, prostokątna budowa ciała. Harmonijny, elegancki, o doskonałych proporcjach. Porusza się wdzięcznie, elastycznie, sprężyście, widać ukrytą w nim dynamikę. Wysokość w kłębie 65 – 75 cm dla psa i 5 cm mniej dla suki. Waga to wg. wzorca nie mniej niż 50 kg dla psa i 40 kg dla suki, w rzeczywistości oscyluje w okolicach 70 kg.

Oczy ciemnobrązowe ze smutnym, melancholijnym spojrzeniem. Dużo luźnej skóry na całym ciele, na szyi łałok (luźne fałdy). Umaszczenie dowolne ale jednolite (za wyjątkiem białego, mysiego, błękitnego, czarnego i podpalanego) lub pręgowane. Dojrzewają dosyć późno: fizycznie w wieku 1,5 – 2 lata, psychicznie nawet w wieku 2 – 3 lat.

Charakter rasy Fila Brasileiro

Nie co innego, a właśnie charakter sprawia, że Fila jest psem wyjątkowym. Posiada dwie twarze (dwa pyski?) charakteru. Jedną „do domu”, drugą „na pokaz”. Pełen uwielbienia dla rodziny w której żyje, którą otacza opieką i której pozwala na wszystko jest jednocześnie psem, który absolutnie nie zawiera przyjaźni z nieznajomymi i nie pozwoli im na dotykanie się nie tylko gdzieś na ulicy, ale nawet w domu, w obecności właściciela. Wyrozumiały, delikatny i opiekuńczy dla dzieci ze swojej rodziny, obce dzieci traktuje jak „małego obcego”, któremu nie można ufać.

Podobny stosunek ma do innych zwierząt: wychowany z kotem czy królikiem będzie ich bronił do upadłego. Obcą świnkę morską „upoluje” natychmiast. Zaczepiany przez obcego psa zaatakuje w tej samej sekundzie, bez ostrzeżenia, nie zwracając uwagi na to, czy tamten czasem nie jest od niego większy. Jest absolutnie przekonany o własnej sile i pewny siebie w każdej sytuacji. Fila najszczęśliwsza jest w domu u boku swojego pana. Broni rodziny, dzieli z nią swoje życie, ale musi mieć z nią ciągły kontakt. Będzie bardzo nieszczęśliwa, gdy kontakt z właścicielem ograniczy się do wystawienia jej raz czy dwa razy dziennie miski z jedzeniem.

Nie potrzebuje nadmiernej ilości ruchu. Oczywiście, że jak każdy pies kocha spacery ze swoim panem, ale wcale nie musi zaliczać dziennej dawki kilometrów. Nie jest również „czystym” psem obronnym. Posiada raczej instynkt terytorialny i będzie bronił każdego terytorium niezależnie od tego czy będzie to auto, pokój hotelowy, czy 15 hektarowa posiadłość. Nie jest również nadmiernie szczekliwy. Jest natomiast psem ciekawskim i odważnym – gdy usłyszy jakiś nieznany lub gwałtowny hałas, z pewnością pobiegnie sprawdzić „o co chodzi”.