Maszynka dla psa – jak przekonać czworonoga do strzyżenia?

maszynka dla psa

Grooming to element pielęgnacji psa, na który warto zabierać swojego pupila już od najmłodszych lat. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, dlaczego maszynka dla psa powinna stać się przyjacielem czworonoga oraz jak wprowadzić pupila w świat profesjonalnej pielęgnacji.

Które rasy wymagają strzyżenia

Warto na początku wymienić te rasy psów, dla których regularna wizyta u groomera będzie musem. Z groomerem i jego profesjonalną maszynką do strzyżenia psów powinien zaprzyjaźnić się Yorkshire Terrier (potocznie zwany Yorkiem) oraz inne Terriery, Pudel, Sznaucer, psy w typie Bearded Collie i Polskiego Owczarka Nizinnego. Lista oczywiście tutaj się nie wyczerpuje – nawet jeśli twój pupil nie należy do żadnej z tych ras, warto odwiedzić z nim zakład strzyżenia czworonogów, by upewnić się, że jego sierść nie posiada kołtunów, a rosnąca sierść nie zasłania pola widzenia, ani nie nachodzi na poduszeczki w łapkach. Chodzi tutaj już nie tylko o kwestie estetyczne, ale i zdrowotne. Odpowiednio pielęgnowana sierść zapobiega podrażnieniom skóry, łysieniu mechanicznemu, a przystrzyżona sierść w łapkach pozwala psu na lepsze utrzymanie równowagi na śliskich powierzchniach – jest to szczególnie ważne w przypadku starszych czworonogów, które mają problem z utrzymaniem równowagi.

maszynka dla psa

Jak przekonać psa do strzyżenia maszynką?

Jeśli chcemy mieć pewność że maszynka do strzyżenia psów stanie się przyjacielem a nie wrogiem naszego pupila warto uczyć go od najmłodszych lat, czym jest wizyta u groomera. Pielęgnacja sierści powinna stać się dla psa kolejnym elementem rutyny w jego życiu. Podczas pierwszych wizyt wskazane jest, by pozwolić psiakowi na spokojne oswojenie się z nowym otoczeniem – pozwól mu obwąchać sprzęty, groomera, pomieszczenie. Dobrą praktyką jest także obdarowywanie zwierzęcia smakołykami i utrwalanie pozytywnego bodźca. Gdyby pupil zaczął się stresować na przykład głośnymi dźwiękami suszarki, można założyć mu na uszy materiałowy komin – zniweluje on stresujący hałas i pozwoli się uspokoić. Najważniejsze jednak, by nie zmuszać psa na siłę do całego strzyżenia, jeśli jest widocznie zdenerwowany – lepszym wyjściem jest pobieżne strzyżenie, niż trauma długi czas. Pozytywne bodźce podczas groomingu są za to gwarancją polubienia przez psiaka pielęgnacji sierści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *