Mastif Hiszpański – dumna i dostojna rasa psów, która powinna trafić do właścicieli stanowczych, chociaż spokojnych. Trzeba bowiem wiedzieć, że mastif będzie słuchał tylko jednego człowieka, chociaż bronił będzie całej rodziny, którą traktuje jako stado powierzone jego opiece – jest to pies typowo obronny, jednak nie stroni od kontaktu z człowiekiem – wręcz przeciwnie, chętnie przebywa w jego obecności.
Z racji tego, że wiąże się bardzo z jednym człowiekiem, nie jest to dobry wybór dla każdego – przewodnik musi być mądry i odpowiedzialny, potrafiący zdominować psa ale w nieagresywny sposób. Dodatkowo mastif hiszpański nie powinien być trzymany w bloku, ponieważ są to psy, które muszą mieć dużą przestrzeń, wymagają dodatkowo socjalizacji z ludźmi.
Szkolenie i wychowanie Mastifa
Trzeba wiedzieć o tym, że wychowanie Mastifa powinno być bardzo odpowiedzialne z tego względu, że tego typu psy mogą być bardzo agresywne, jeśli są źle prowadzone. Na pewno nie należy wyrabiać w nim nawyku dodatkowej agresji, nie tylko ze względu na obcych ludzi czy zwierzęta, ale też ze względu na członków własnej rodziny. Nie nadaje się on więc do szkolenia obronnego, ponieważ wystarczą mu takie umiejętności, które ma wrodzone – jest to świetny stróż terenu, który lubi polegać na własnej ocenie sytuacji.
Największe wady i zalety Hiszpańskiej rasy
Wybór Mastifa Hiszpańskiego powinien być naprawdę dobrze przemyślany, ponieważ pies ma nie tylko zalety, ale również wady, które trzeba brać pod uwagę. Przede wszystkim, nie jest to pies łatwy w prowadzeniu. Ma w sobie dziki pierwiastek, który będzie wymagał ujarzmienia. Z tego powodu polecany jest osobom stanowczym, które cenią sobie konsekwencję w działaniu i taką postawę mają również w tresurze.
Do patologicznych sytuacji może dochodzić wtedy, kiedy pies nie jest socjalizowany, a są w nim pobudzane agresywne instynkty. Trzeba pamiętać o tym, że samce mogą ważyć nawet 100 kilogramów, a przez agresję stanowią śmiertelne zagrożenie dla otoczenia.
Jest to pies zaliczany do tych wielkich ras, których utrzymanie kosztuje z samego faktu, że pies potrzebuje dużo zjeść. Chociaż na tle innych, bardziej ruchliwych ras, mastify hiszpańskie mają często włączony tryb oszczędzania energii – przez co jedzą trochę mniej.
Co się z tym wiążę – są one spokojne i powściągliwe – nie szczekają na najmniejszy ruch czy na nieistotne wydarzenia, które pojawiają się w zasięgu ich wzroku, czy też węchu. Z tego powodu właściciele ceniący sobie spokój na pewno je docenią.
Są łatwe w pielęgnacji, a także doskonale stróżują – a więc nadadzą się do wielodzietnych rodzin.
Żywienie i historia Mastifów Hiszpańskich
Chociaż nie jest to rasa chorowita, to jednak dopadają ją choroby typowe dla tych psów, które imponują swoimi rozmiarami. Jest to więc dysplazja łokciowa oraz biodrowa. Co się tyczy nawyków żywieniowych – pies po skończonym posiłku potrzebuje odpoczynku, ponieważ tutaj grozi mu szczególnie mocno skręt żołądka.
O żywienie należy bardzo zadbać w pierwszym roku, ponieważ ten pies może zacząć ważyć nawet 80 kilogramów – troskliwa opieka nad składnikami odżywczymi jest naprawdę wskazana. Przy czym należy kontrolować również wagę tego psa – nadwaga jest zabójcza dla jego stawów.