mastif informacje

Zastanawiasz się nad rym jaką rasę psa najlepiej wybrać do twojego domu? Warto jest zastanowić się przede wszystkim nad swoimi potrzebami, a także warunkami, jakie możemy zwierzęciu dać. Mastify tybetańskie to psy godne uwagi, chociaż w wielu miejscach nie będą się czuły dobrze, to jednak w Polsce na pewno znalazłaby się spora grupa osób, która by je pokochała.

Trzeba zaznaczyć jasno, że ze względu na swoją grubą sierść oraz chęć do przebywania na wolnym powietrzu, mastify tybetańskie zdecydowanie nie nadają się do mieszkania w bloku – o niebo lepiej będzie on się czuł na przykład w miejscach, w których może się wybiegać – idealne dla niego będą domki jednorodzinne, gdzie strzeże podwórka, również nie nadają się dla niego kojce, gdyż pies będzie tam miał problem z rozładowaniem drzemiącej w nim energii.

Z racji tego, że pies jest dosyć żywiołowy, trzeba mu również twardej, chociaż spokojnej ręki. Z tego powodu warto jest pamiętać o tym, że charakter właściciela ma tutaj wiele znaczenia – pies nie może być uczony dodatkowej agresji, ponieważ może to doprowadzić do tragedii. Zamiast tego, trzeba go uczyć cierpliwie i stale, konsekwentnie pokazując dobre wzorce postępowania. Z racji tego właściciel musi być osobą stonowaną i cierpliwą.

mastif informacje

Ogrodzenie posesji, na której ten pies żyje również powinno być solidne, ponieważ te psy, szczególnie w swoich młodzieńczych latach mogą podkopywać ogrodzenie, żeby uciekać lub tropić inne zwierzęta. Z racji tego, ogrodzenie powinno mieć solidny fundament.

Jeśli masz rodzinę z dziećmi oraz innymi psami, to mastify tybetańskie doskonale poradzą sobie z zaakceptowaniem innych istot. Ujawniają się tutaj silne cechy pasterskie, a co istotne, pies może być lojalny wobec wielu osób, dlatego będzie się dobrze czuł zarówno z kobietami, jak i mężczyznami.

Warto jest zaznaczyć również to, że wychowanie mastifa tybetańskiego nie należy do najprostszych – przede wszystkim są to psy dosyć uparte, dlatego najłatwiej byłoby skorzystać z pomocy specjalisty, który specjalizuje się w rasach mastifów. Często szkolony osobnik wyjawia cechy dużej upartości, ale też inteligencji, dlatego idealnie będzie nadawał się do szkolenia na stróża.

Jeśli chodzi o koszty jego utrzymania, to tutaj niestety może się okazać, że są naprawdę duże. Trzeba pamiętać o tym, że mastify to duże psy o żywiołowym charakterze, dlatego będą potrzebowały sporej dawki energii, dostarczonej w postaci pożywienia. Jest tak szczególnie w pierwszych latach życia, gdzie te psy potrzebują naprawdę ogromnej ilości jedzenia, ale co ważne, musi być to pożywienie naprawdę dobrej jakości, ponieważ ich wzrost jest naprawdę gwałtowny i szybki. Samce potrafią w ciągu jednego roku przybrać nawet 80 kilogramów. Z racji tego potrzebuje bardzo dobrej jakości pokarmu, dostosowanego stricte do tej rasy. W późniejszych latach jest natomiast o wiele mniej wymagający.

Mastif tybetański ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych, na co wpływ ma żywienie i tryb życia, ale też czynniki genetyczne. Warto jest wziąć pod uwagę fakt, że mogą one na to chorować, więc trzeba będzie się nimi bardziej zaopiekować.

Dodatkowo bardzo ważne jest to, żeby pies mógł odpocząć po spożyciu posiłku – nie może więc być prowokowany na przykład przez dzieci, które chcą się z nim bawić. Jeśli pies zacznie biegać i wykonywać inne ruchy, grozi mu bardzo niebezpieczny skręt żołądka – jest to typowa przypadłość u tak dużych ras.